Bojlery 80l

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Výrobce
Dražice 
Mora 
 
 
Tatramat 
Tatramat 
Dražice 
Typ ohřevu
elektrické 
elektrické 
 
 
elektrické 
elektrické 
elektrické 
Objem
80 l
80 l
 
 
80 l
80 l
80 l
Hmotnost
32 kg
35 kg
 
 
27 kg
30 kg
55 kg
Materiál bojleru
ocelový plech. uvnitř posmaltovaný 
 
 
 
 
tlakový 
Smaltované 
Umístění bojleru
vertikálně na zeď 
svisle 
 
 
závěsné svisle 
svisle 
závěsné svisle 
Regulace teploty
ano 
ano 
IP 24 
ano 
5 - 74 °C 
Doba ohřevu z 15°C na 65°C
 
Bílá 
 
 
bílý 
2.5 
2,5 hod. (z 10 °C na 60 °C, dT = 50 °C) 
Maximální teplota ohřevu
74 °C
 
 
 
 
60 °C
 
Druh ohřívače
zásobníkový 
zásobníkový 
 
 
zásobníkový 
zásobníkový 
zásobníkový 
Energe­tická třída
 
 
Příkon
2.2 kW
2 kW
 
 
1.8 kW
2 kW
 
Napětí
230 V
230 V
 
 
230 V
230 V
 

Osmdesátilitrové bojlery jsou dobrá volba pro nenáročnou dvoučlennou domácnost

Žijete sami nebo s partnerem, jste mladí, děti přinejmenším zatím neplánujete a hodláte si pořídit ohřívač vody, který bude mít ekonomický provoz a nebude zbytečně velký, protože nemáte zrovna nafukovací koupelnu? V tom případě bude bojler s kapacitou osmdesáti litrů vody skoro ideálem. Padesátilitrový je moc malý, poslouží spíš pro jednoho člověka v domácnosti. Musíte také počítat s jistou dobou ohřevu TUV (teplé užitkové vody), která i u těch nejmenších bojlerů určených pro sprchování a mytí, potrvá třeba i hodinu a půl…

Vybírejte si určitě i podle materiálu

Že materiál nemá vlastně vůbec žádný vliv? To je ovšem chyba lávky, bojlery 80 litrů jsou na trhu ve dvou různých provedeních, které se liší zejména životností, ale také s tím ruku v ruce jdoucí cenovou hladinou. Smaltovaný bojler nevydrží sice tolik jako nerezový, nicméně v ohledu počáteční investice vyjde třeba i o několik tisíc korun níž. Životnost se každopádně počítá na delší dobu, takže zatímco smalt je o deseti až patnácti letech provozu, nerez klidně vydrží i celé čtvrtstoletí.

Údržba bez ohledu na kapacitu bojleru je také velmi důležitá. Minimálně jednou za pětiletý nepřetržitý provoz, spíše však častěji, by se měla vyměňovat hořčíková tyč, díky které bojlery zbytečně nereziví. Pokud vám doma teče tvrdá voda (což si ověříte jednoduchým testem), je třeba bojler pravidelně kontrolovat a čistit od usazenin. Postup je vlastně jednoduchý a zvládnete jej i bez odborné asistence, ale neměli byste nic podcenit – a pozor, na smalt hodně opatrně, minerální nánosy raději odstraňujte kouskem dřívka než něčím z kovu, je třeba postupovat velmi jemně!

Dnes jsou bojlery snadno ovladatelné i díky LED displeji

Moderní bojlery 80 litrů připravíte do provozu už za pár minut, nemusíte u nich složitě postávat a vše kontrolovat jako za starých časů. Naopak, v moderní době jen stisknete pár tlačítek a inteligentní elektrospotřebič se už bude řídit původním nastavením zcela sám – a klidně i celý týden. Pak bude potřeba zase přenastavit ohřev vody, protože vás čeká v práci jiná směna a tím pádem také přijde v jinou denní nebo noční dobu teplá sprcha.

Výhodou je, že aktuální teplotu vody nebo dobu, která bude nutná pro ohřev, se dozvíte z LED displeje během pár vteřin, nabízí se i možnost pečlivé regulace teploty, voda tak na vás hodinu počká při totožných podmínkách a klidně se můžete v práci ještě zdržet kvůli přesčasům nebo jiným formalitám, rozhodně nic nevystydne! Teplá voda samozřejmě nebude k dispozici okamžitě, ale můžete se snadno dozvědět, jak dlouho bude celá akce trvat, případně ji přednastavit. Koho by to jen před padesáti lety vůbec napadlo, že? Elektronický termostat vypočítá spotřebu z průměru posledních týdnů za vás a nedá do akce zbytečně moc vody navíc, úspora proto na sebe nenechá dlouho čekat.

Nebojte se investice, rozhodně se vyplatí

Pro jednoho možná luxus, pro dva akorát – ale pro rodinu s dětmi už určitě ne, pokud se tedy nechcete zbytečně rozčilovat nad tím, že ještě budete hodinu nebo dvě čekat na teplou vodu, když zbytek rodiny tu předtím ohřátou stihl vypustit. Osmdesát litrů je zhruba na dvě až tři pořádné sprchy dost velká kapacita zásobníku, za předpokladu, že se naplní a ohřeje úplně celý a v koupelně si budete podávat dveře – docílíte tak minimálních nákladů a vstupní investice rozhodně nemusí být nějak nákladnou. Bojlery 80 litrů jsou vhodné hlavně do bytových jednotek, ale pro rodinné domy, kde žije i více dětí, si promyslete asi něco většího…

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 10 hlasy, průměrně 4.1 z 5