Elektrické bojlery

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Výrobce
Dražice 
Dražice 
Dražice 
Mora 
Dražice 
Dražice 
Ariston 
Typ ohřevu
elektrické 
elektrické 
elektrické 
elektrické 
elektrické 
elektrické 
elektrické 
Objem
125 l
80 l
152 l
80 l
200 l
100 l
80 l
Hmotnost
43 kg
32 kg
49 kg
35 kg
66 kg
39 kg
28.3 kg
Materiál bojleru
ocelový plech. uvnitř posmaltovaný 
ocelový plech. uvnitř posmaltovaný 
ocelový plech. uvnitř posmaltovaný 
 
ocelový plech. uvnitř posmaltovaný 
ocelový plech. uvnitř posmaltovaný 
Smaltované 
Umístění bojleru
vertikálně na zeď 
vertikálně na zeď 
vertikálně na zeď 
svisle 
vertikálně na zeď 
vertikálně na zeď 
svisle i vodorovně 
Regulace teploty
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
Doba ohřevu z 15°C na 65°C
 
 
 
Bílá 
 
 
135 minut (dT - 45°C) 
Maximální teplota ohřevu
74 °C
74 °C
74 °C
 
74 °C
74 °C
80 °C
Druh ohřívače
zásobníkový 
zásobníkový 
zásobníkový 
zásobníkový 
zásobníkový 
zásobníkový 
zásobníkový 
Energe­tická třída
Příkon
2.2 kW
2.2 kW
2.2 kW
2 kW
2.2 kW
2.2 kW
1.5 kW
Napětí
230 V
230 V
230 V
230 V
230 V
230 V
220 V

Elektrické bojlery aneb klasika pro většinu domácností

Není jistě divu, že právě tyto modely jsou u nás doma přímo obvyklé, a to bez ohledu na fakt, zda jde o venkov, maloměsto nebo třeba Prahu. Důvodů je poměrně dost, nejen kvůli víc než přijatelným rozměrům, ale především tu hraje prim bleskový ohřev vody, což je důležité i pro rodiny, kde se bude večer sprchovat více lidí krátce po sobě. Moderní bojlery nabídnou i bezpečný provoz a díky nízkému tarifu, jemuž se dříve říkalo také „noční proud“, poměrně ekonomický ohřev většího množství vody. Popularita jistě do budoucna ještě naroste, dá se to předpokládat…

Cenová dostupnost a snadné zprovoznění

Jistě je fakt, že na připevnění na stěnu a uvedení do chodu budete zřejmě potřebovat odborníka, ale klasické elektrické bojlery jsou v tomto ohledu nenáročné a připravené budou už velmi brzy. I když využívá elektřinu, díky D25d sazbě bude faktura relativně nízko u země, a to i kdyby tato komodita do budoucna ještě trochu zdražila.

Tento proud může posloužit i pračce, myčce nebo žehličce, až osm hodin denně podle dohody a volby. Provozu se nemusíte bát, na rozdíl od modelů používaných třeba před čtyřiceti lety je provoz maximálně zabezpečen. A jako by toho nebylo málo, životnost je přímo mimořádná, když vezmeme v potaz i poměrně dost nízkou pořizovací cenu, máme tu jasného vítěze. Teď už se jen probrat záplavou modelů, kterých je na trhu opravdu dost…

Elektrický bojler podrží teplotu vody přesně tam, kde ji chcete mít, a to klidně i pár hodin. Předehřejete si proto vodu pro večerní sprchu přesně v šest, když děti přijdou na řadu v půl sedmé. Na druhou stranu je ale tento typ bojleru schopen připravit jen omezené množství vody, takže pokud chcete předejít rodinným hádkám, vyberte si takový objem, jaký je zrovna třeba – padesát litrů na osobu v domácnosti je vlastně ideální přepočet, na sprchu a další úkony během dne to bohatě postačí, tedy pokud nehodláte ve sprchovém koutu trávit celý den.

Použít nerez se tu určitě vyplatí…

Pokud jde o životnost, nerezová nádoba hraje pomyslné první housle – právě u ní se dá bez nadsázky říct, že vydrží u bojleru celé věky, samozřejmě ale bude podobně perfektní materiál vyžadovat vyšší počáteční investici. Bavíme-li se o cenové hladině, může se točit už kolem pěti tisíc korun za výborný model, který bude svými parametry vyhovovat domácnosti se dvěma až třemi osobami. Bimetalový teploměr vám vždy ukáže, kde je zrovna teď teplota vody…

Padesátilitrový bojler se ohřeje za půl druhé hodinky, ale stolitrový už bude spíš o třech hodinách, takže si dobře rozmyslete, kolik vody a kdy budete potřebovat (200 litrů vody rovná se šest hodin, početnější rodiny si prostě budou muset v každém případě hodně počkat) – vyšší příkon topného tělesa je samozřejmě schopen vodu ohřát dřív, ale otázkou je pak také cenovka za provoz. Spraví to ale poměrně dost nízká počáteční investice? Elektrický bojler je doslova spásou spíše pro single domácnosti.

Rozměry jsou velmi úsporné, nebojte se velkých válců

Dnešní elektrické bojlery dokáží být skladné, o tom nemůže být pochyb – už ani jeden „zbytečný“ decimetr krychlový prostoru! Samozřejmostí je digitální displej a zavěšení na zeď je otázkou krátké chvíle, stačí šikovný technik. Hloubka modelů pod třicet centimetrů, to je vlastně ještě lepší než třeba u praček, že? A přesto mohou mít smaltovanou nádobu z oceli, která dokáže přečkat třeba i patnáct let provozu. Plus, pokud jde o údržbu, nedá se říct, že byste se zrovna nějak zapotili nebo si nevěděli rady…

Na výběr jsou dva základní typy

I elektrické modely se dělí na dva typy – buď je to zásobníkový tlakový bojler, který je centrálním ohřívačem vody, má tedy nejdůležitější úlohu a slouží sprchovému koutu či vaně. Kapacita minimálně padesát litrů, jinak se prostě neosprchujete. Druhou variantou je zásobníkový beztlaký (beztlakový) bojler, jenž je určen k lokálnímu ohřevu a najdeme jej například nad kuchyňským dřezem. Kapacita pěti, deseti nebo i patnácti litrů postačí pro základní hygienu nebo umytí pár kousků nádobí.

Elektrické bojlery mají před sebou zajímavou budoucnost, proto bychom jim jistě měli dát šanci. Hodí se i jako dodatečný zdroj pro rodinné domy, nezapomeňte pak ale, že co beztlakový bojler, to jeden zvláštní kohoutek. Rozhodně se pak u klasických bojlerů na elektřinu nemusíte bát vyšších výdajů, samy se totiž taktují na noční proud a díky připojení k hromadnému dálkovému ovládání se vyhřejí jen „nočním proudem“.

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 12 hlasy, průměrně 4.5 z 5