Nerezové bojlery

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Výrobce
Ariston 
Ariston 
Ariston 
Dražice 
ACV 
Dražice 
Dražice 
Typ ohřevu
elektrické 
elektrické 
elektrické 
elektrické 
kombinované 
elektrické 
elektrické 
Objem
100 l
50 l
80 l
200 l
160 l
150 l
100 l
Hmotnost
30 kg
21.7 kg
28.3 kg
67 kg
47 kg
56 kg
36 kg
Materiál bojleru
Nerezové 
Nerezové 
Nerezové 
Nerezové 
 
Nerezové 
Nerezové 
Umístění bojleru
svisle i vodorovně 
závěsné svisle 
závěsné vodorovně 
stojatě 
svisle 
stojatě 
závěsné svisle 
Regulace teploty
ano 
ano 
Doba ohřevu z 15°C na 65°C
 
 
 
 
 
 
 
Maximální teplota ohřevu
80 °C
80 °C
 
 
 
 
 
Druh ohřívače
zásobníkový 
zásobníkový 
zásobníkový 
zásobníkový 
kombinované 
zásobníkový 
zásobníkový 
Energe­tická třída
 
 
Příkon
1.5 kW
1.5 kW
 
 
 
 
 
Napětí
230 V
230 V
230 V
400 V
 
400 V
400 V

Nerezové bojlery mohou vydržet skutečně pěknou řádku let

Jistě znáte někoho, kdo má podobný model doma a doslova na něj nedá dopustit. Není ani divu, na poli ohřívačů vody pro domácnost jsou přímo skvělé, nerezové bojlery nabídnou prvotřídní hygienu, stejně jako velmi úsporný provoz. Díky zabudované nádrži z nerezu je zaručena i dlouholetá životnost zařízení. Sice je pravdou, že nerez je v tomto směru o něco dražší než model s ocelovým pláštěm, ale investice se víc, než vyplatí. Možná se dokonce dá říci, a to zcela bez nadsázky, že tento typ bojleru vám vydrží na celý zbytek života.

Na cenovou hladinu zase tolik nehleďte…

Jak už bylo řečeno, cena se může vyšplhat až do výšek, které jistě budou na první pohled až moc vysoko. Na ten druhý je ale jisté, že ani nebude třeba v budoucnu vyměňovat starý model za nový, protože tento nerezový bojler vydrží opravdu celé věky. Obecně platí, že standardní bojler musí vydržet deset až patnáct let, zde ovšem počítejte ještě s delším časovým horizontem, přinejmenším dvojnásobným (takže vskutku – na celý život). Kvalita vody je také zaručena, a to jak pro průmyslové provozy, šatny sportovců nebo rodinné domy a rekreační chaty.

Nerezový plech totiž, jak již napovídá název, nekoroduje – a rez pak nemůže mít žádný vliv na kvalitu vypouštěné vody. Smaltovaný plášť je sice poměrně levný, ale na druhou stranu, neodolá zubu času až tak elegantně jako právě nerez. Pokud tedy máte dostupný vyšší rozpočet, rozhodně by se nevyplatilo šetřit, minimálně ne do budoucna. V každém případě je však nutná pečlivá údržba, kterou životnost ještě prodloužíte. V případě, že vám v obci teče tvrdší voda, usazeniny na topném tělese či termostatu je zapotřebí pravidelně likvidovat. A pozor, nerezové nádrže jsou na tvrdost vody zvláště náchylné, jak se dozvíte z řady diskuzí uživatelů – s příliš tvrdou vodou dejte raději přednost smaltu. Bojler totiž v některých případech začal po několika měsících/letech protékat a důvodem byla právě voda z řadu, kde je tvrdost dlouhodobě hodně vysoko.

Vodu ohřívejte nejméně na šedesát!

Pozor na legionely (přesněji řečeno, pro zájemce, kteří si chtějí o těchto parazitech zjistit něco dalšího – legionella pneumophila), dokáží nás pořádně potrápit! Jejich výskytu nebo dokonce přímo rozkvětu se dá dobře předcházet, stačí jen ohřívat užitkovou vodu minimálně na šedesát stupňů Celsia, krátkodobě pak klidně ještě o málo více. V nerezovém zásobníku to půjde snadno, stačí kvalitní izolace a ohřev vody je otázkou krátké chvíle. Nerezové bojlery najdete na trhu v mnoha zajímavých provedeních, takže výběr tu rozhodně je, mnohem větší než před pár lety. Teď už si jen promyslet, kterému dáte přednost?

 

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 27 hlasy, průměrně 4.1 z 5