Kombinované bojlery

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Výrobce
Dražice 
Dražice 
Dražice 
Dražice 
Dražice 
Dražice 
Dražice 
Typ ohřevu
kombinované 
kombinované 
kombinované 
kombinované 
kombinované 
kombinované 
kombinované 
Objem
147 l
195 l
120 l
125 l
195 l
95 l
200 l
Hmotnost
72 kg
86 kg
65 kg
68 kg
90 kg
58 kg
86 kg
Materiál bojleru
 
 
 
bílá barva 
bílá barva 
 
Smaltované 
Umístění bojleru
svisle 
svisle 
svisle 
vodorovně 
svisle 
svisle 
závěsné vodorovně 
Regulace teploty
ano 
ano 
ano 
ano 
ano 
Doba ohřevu z 15°C na 65°C
 
 
 
3,8 hod 
5,5 hod 
 
bílý 
Maximální teplota ohřevu
74 °C
74 °C
74 °C
74 °C
 
74 °C
 
Druh ohřívače
kombinované 
kombinované 
kombinované 
kombinované 
kombinované 
kombinované 
kombinované 
Energe­tická třída
Příkon
4 kW
4 kW
4 kW
2 kW
2.2 kW
4 kW
 
Napětí
230 V
230 V
230 V
230 V
230 V
230 V
230 V

Kombinované bojlery jsou nejlepším přítelem nejen při výpadku elektřiny

Dokáží fungovat, i když zrovna nejde proud, ale mají i spoustu dalších atraktivních výhod. Takzvané kombinované bojlery totiž přes noc odebírají proud v levnějším tarifu a přes den si je vytopíte díky kotli na tuhá paliva, možností existuje dost a provoz je velmi ekonomický. Výhodou je i dostupnost řady osvědčených produktů českých značek, na které je spoleh i po mnoha letech provozu. Takže co ještě dodat? Patří samozřejmě k nejoblíbenějším, i když je pravda, že pro malou domácnost je elektrický bojler asi vhodnější, nejen díky cenové kategorii.

Ušetří peníze, zdroj energie si totiž zvolíte sami

Kombinovaný bojler není cenově tak vysoko, abyste o něm nemohli přemýšlet, začíná totiž řádově na několika tisících korunách a nebude o tolik dražší než ten elektrický. Značnou výhodou je i to, že neohřívá pouze elektřinou nebo plynem, popřípadě přes kotel na tuhá paliva, ale třeba také solárním systémem – tedy de facto úplně zdarma!

Regulace teploty je přitom poměrně snadná a na trhu je značný i výběr kapacity, bojlery tohoto druhu začínají na hranici osmdesáti litrů, ale výjimkou nejsou ani dvousetlitroví obři, díky nimž se osprchuje během chvilky celá rodina. Výhodou je také fakt, že dnešní modely jsou štíhlé a vejdou se jednoduše všude, včetně malých koupelen u garsonek a bytů dispozice 1+1, kde se skutečně musí počítat s každým centimetrem prostoru. A vše pečlivě připravit a vyměřit, jinak to nejde!

Přípojka pro kombinované bojlery je doslova univerzální, takže nevadí, jak to přesně máte teď v koupelně uspořádané – poradíte si vždy a se vším, včetně nedostatku manévrovacího prostoru. Zásadní roli tu ani nehraje, zda zvolíte model s horizontálním nebo vertikálním zavěšením, oba se dokáží vměstnat skoro kamkoliv. Ne každý totiž má hollywoodský byt s nejméně jedenácti koupelnami, že?

Kombinované bojlery nabízí vždy dostupnou teplou vodu

Jeden zdroj energie z nějakého důvodu nefunguje (může to být i plyn, solární systém zase nejede při zamračené obloze), druhý ho jednoduše zastoupí. Mínus je tu snad vlastně jen jediný, podobně univerzální zařízení vyžaduje značnou počáteční investici, která se oproti modelům na elektřinu zpočátku nemusí všem líbit. Výhody kombinovaných bojlerů ale můžete poznat už opravdu brzy. Zvolit si můžete takový zdroj, který je pro vás zrovna nejekonomičtější – v zimě topíte v kotli, v létě zase elektřinou a podobně. Hodí se třeba i do bytových jader, kde není možná z ekonomických důvodů rychlá rekonstrukce nebo si to majitel zkrátka nepřeje. Právě v těchto typech koupelen je přitom nutné šetřit na prostoru co nejvíce to jde…

Pozor na rez a vodní kámen, což jsou obecně dva největší nepřátelé bojlerů, samozřejmě nejen těch kombinovaných! Praktické pak je, pokud víko příruby nádoba ohřívače budou z totožného materiálu. A když zajistíte izolaci z polyuretanu, nebude unikat teplo, tudíž ušetříte na ohřevu – tohle platí v podstatě pro každý typ podobného zařízení. Důležité je promyslet si i kvalitu pláště, nerezová ocel a dvojitý smalt mohou vydržet relativně dlouho, ale právě ocelová verze je přeci jen podstatně životaschopnější. Bude fungovat bez problémů s minimální údržbou třeba i dvacet let a není právě tohle naprosto skvělé? Pak už stačí jen nastavit teplotu vody lehce pod šedesát stupňů Celsia a uvést kombinovaný bojler do chodu. Zhruba po dobu jedné generace nebudete zřejmě muset řešit další.

Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 12 hlasy, průměrně 4.8 z 5