Plynové bojlery aneb bezpečný partner pro každý den
Ohřev vody pro sprchování nebo i mytí nádobí, se dá zařídit určitě všelijak. Nejekonomičtější variantou pro rodiny, které potřebují vodu ve větším množství, a pokud možno co nejdříve, je bezesporu bojler. Těch plynových se už přitom není důvod obávat, provoz je nejen poměrně levný, ale také nanejvýš bezpečný – pojistek je zde tolik, že riziko nějaké havárie je skutečně velmi mizivé. Výhodou je také intuitivní ovládání, osvojíte si jej v řádu minut, stačí doslova jen otočit tlačítkem. Jaké další plusy tu můžeme vyjmenovat?
Objem je k dispozici v podstatě libovolný
Když se řekne plynový bojler, bonusem je, že na trhu je celá řada zajímavých variant. Vybrat si můžete objem už od čtyřiceti litrů, který hravě postačí pro jednočlennou domácnost, až po zhruba 300 litrů, což je důležité pro rodinné domy, v nichž žijí vícečlenné rodiny. V průměru totiž vychází na osobu a den padesát litrů teplé vody, takže rodině s dvěma potomky určitě nestačí stolitrový bojler.
Existují dvě verze – odtah do komína, ale také nucený odtah spalin (turbo). Poradit se samozřejmě můžete i s odborníky, různorodá je také cenová relace plynových bojlerů na trhu – od pár tisícovek až po modely, jejichž cena sahá do závratných výšin (desetitisíce nebo výjimečně až například sto tisíc korun, v tom případě se ale už bavíme o výrobcích určených spíš pro průmysl než běžné využití v RD). Plynové bojlery se uplatní nejen v bytovkách, ale také v podnikání nebo všude tam, kde je třeba komfortní dodávka teplé vody – penziony, restaurace a samozřejmě různé další provozy, včetně sportovních center. Tam, kde se sprchuje (ve velkém) je jednoduše zapotřebí pořádný bojler…
Výkon se udává v kilowattech, jaký potřebujeme?
Číslo, které napoví vlastně ze všech nejvíce, přesně o tom je výkon plynových bojlerů. Průměrně se výkon pohybuje mezi necelými třemi a čtrnácti kW. Jednoduše si z něj můžete i vypočíst náklady na ohřev, i když obecně vzato platí, že plyn bude v příštích sezonách stále o něco levnější než elektřina. Nezapomeňte také na to, aby byl bojler od místa spotřeby maximálně do dvou metrů, což je velmi důležité pro omezení tepelných ztrát. Zvláště u plynových spotřebičů je pak důležitá kontrola spalinových cest odborníkem, a to od kotle a sporáku až po bojler, i když se možná může z laického pohledu zdát, že realita je trochu jiná.
A jak teplou vodu bychom měli doma mít? Specialisté mají jasno, kolem šedesáti stupňů Celsia nebo jen o málo méně, důvody jsou ekonomické, ale také ještě zásadnější – hygienické. Koupel ve studené vodě jistě nikoho nenadchne, kdybyste ale ohřívali vodu na ještě vyšší teplotu, zanese se ohřívací těleso. Každá voda totiž obsahuje určitý podíl minerálních solí, které pak toto těleso po mnoha měsících doslova obemknou kolem dokola, což se bohužel projeví i na stavu naší peněženky. Nastavte proto termostat na šedesátku a zajistíte co nejdelší životnost bojleru, jak jednoduché!
Nemusíte se bát nedostatku místa v koupelně
Platí to pro elektrické modely, stejně tak jako pro ty plynové. Nezáleží ani tak na tvaru, jako spíš na rozměrech – dnešní bojlery jsou ale o poznání menší než ty z devadesátých let minulého století. Výhodou je pak i piezoelektrické zapalování nebo ocelová nádrž se smaltem páleným při 850 stupních Celsia, což zajistí dlouholetou trvanlivost a maximální bezpečnost. Co pak od plynových bojlerů ještě chtít více?