Průtokový ohřívač vody se dobře vyjímá i nad dřezem
Co to vlastně je? Definice hovoří o tlakovém přístroji, jenž zásobuje domácnosti teplou vodou, která nemusí být určena jen pro sprchování, ale třeba i pro mytí nádobí – záleží, jaký je objem nádržky a také na konkrétním doporučení výrobce. Ohřev teplé (užitkové) vody je v rodinných rozpočtech poměrně nákladnou položkou, takové zařízení musí sloužit alespoň deset, lépe však spíš až dvacet let. Jak si počínat při výběru, na co nezapomenout, aby nám pak průtokový ohřívač sloužil úsporně a samozřejmě také hodně dlouho?
Druhy jsou tu v zásadě jen dva, jak se liší?
Průtokový a zásobníkový ohřívač vody, rozdíl je patrný na první pohled. Zatímco průtokový ohřeje pouze kapalinu, která přes něj proteče a musí být napojen bezprostředně k vedení teplé vody, zásobníkovému se říká také bojler a jeho kapacita dosahuje desítek až stovek litrů. Průtokovým ohřívačům se někdy přezdívá také karma – pokud má velkou kapacitu a pohon na plyn, ale existují i malé elektrické, kam se vejde například pět litrů vody. Pro kohoutek sloužící k ranní hygieně, holení a umývání rukou, to ale určitě stačí, že?
Průtokový ohřívač vody nad dřezem nebo umyvadlem, případně i pod ním, podle toho, kde je místo, protože jde o hodně malý výrobek – může vyjít vaši peněženku třeba i na pouhé dva tisíce korun. Vybírejte i podle výkonu, protože právě tady se můžete velmi dobře zorientovat, jde jen o jedno jediné číslo, které je jasně průkazné. Například…
- 4 kW nebo mírně méně, to je průtokový ohřívač vhodný spíš na mytí rukou, holení apod.
- 6 kW nebo trochu více znamená, že ohřívač už počítá se sprchováním, spíš single domácnost.
- 18 kW je mimořádný výkon, takže si užijete teplou vanu, doslova snad až komfortní lázeň.
Samozřejmě nejde jen o moderní věc, která by byla na trhu pár let – ovšem dřívější modely oproti těm dnešním budou už skoro k nerozeznání, až tak se situace v tomto sortimentu proměnila. V dnešní době máme také skvělý výběr, desítky modelů od prověřených značek, jako jsou třeba Dražice, Livington nebo Stiebel určitě budou hrát důležitou roli a sázka právě na ně je rozhodně dobrým krokem. Proč bychom vlastně měli dát průtokovým ohřívačům vody vůbec šanci, jaké jsou jejich největší výhody – a to prakticky pro všechny modely?
- Prostorová nenáročnost, zvláště u modelů, co mají jen několikalitrovou kapacitu. Hodí se proto bez zbytečných investic do velkých a těžkých bojlerů i na malé chaty nebo chalupy.
- Můžete si vybrat, kam přijdou – pod umyvadlo, nad dřez, nad vanu, bude-li to situace žádat. Kvůli této variabilitě ušetříte maximum místa, nikde totiž není psáno, kde musí přesně být.
- Spotřeba vody? Úspornost na sto procent, a to i proto, že vodovodní baterie musí být v principu hodně blízko. Tepelné ztráty taky nehrozí, ohřívání začne až v momentě, kdy bude voda přímo požadována – tedy otočíte kohoutkem.
Průtokový ohřívač vody se hodí pro zásobování několika odběrných míst v téže místnosti, platí, že každé umyvadlo musí mít svoje zařízení, ale nebojte – vysoká investice to rozhodně nebude a velký bojler by vyšel dráž, nehledě na tepelné ztráty, které při proudění vody potrubím přes dva metry délky zákonitě nastanou (alespoň v minimální míře). Nevadí tu ani poměrně velká spotřeba, velmi rychle se totiž doplňují a pracují bez ohledu na svátky a víkendy, nepotřebují dovolenou.
Většina dnešních modelů pracuje s elektřinou
Je to komodita, která je v našich domácnostech tak důležitá, že bychom se jinak přesunuli snad do devatenáctého století. Jistě, elektřina – právě ta je zdrojem energie pro většinu moderních průtokových ohřívačů vody. Nevadí jim pak ani sezonní nebo víkendový provoz, jednoduše vypnete přívod energie a zapnete ji zase až v pátek večer, kdy dorazíte na chatu.
Samozřejmě, voda také nebude ohřátá hned, takže kdybyste chtěli čekat na plnou vanu vody s malým objemem, nedočkáte se patrně nikdy, protože první dávky stihnou vystydnout. Ale pro mytí nádobí nebo rukou jsou u dřezu ideálním parťákem, kdy nebudou stát doslova ani haléř navíc!
Na trhu jsou tlakové a beztlakové průtokové ohřívače
A pozor, aby toho nebylo málo, rozdělujeme ještě jednu základní skupinu – průtokové ohřívače tlakové a beztlakové. V čem se odlišují? Samozřejmě, oba druhy byste měli volit spíš tehdy, když je spotřeba vody v místnosti (nebo na jednotlivý kohoutek) spíš malá, v řádu litrů až desítek litrů za den, také určitě nikoliv najednou. Mírnou nevýhodou je, že když chcete pro umyvadlo i dřez vodu, budou potřeba dva různé modely – nikoliv jeden, jak by se možná dalo z laického pohledu očekávat. Jedno odběrné místo rovná se jeden průtokový ohřívač, vždy a všude.
Beztlakový dodává vodu jedinému místu a prodává se kompletně ještě s baterií, bez které jednoduše nemůže fungovat. Pro sprchu skutečně nic moc, ale malý odběr vody po delší dobu je ideálem. Příkon je hodně vysoko, ale zato pracuje jen tehdy, když potřebujete teplou vodu a rozhodně nebude zbytečně ohřívat pět litrů navíc, které by pak udržoval na konkrétní teplotě, není to totiž bojler…
Tlakové ohřívače vody jsou naprosto univerzální, mají vyšší průtok a řízení elektronikou zajistí, že si naprogramujete teplou vodu přesně podle svých představ. Šikovnému řemeslníkovi bude trvat spíš minuty, než je zabuduje a uvede do provozu. Dají se také napojit na v podstatě jakoukoliv vodovodní baterii, prim tu tedy hraje i jejich univerzální využití.
Plynové průtokové ohřívače jsou speciální variantou
Na trhu jsou poměrně málo, ale zmínit je určitě musíme. Průtokové ohřívače s pohonem na plyn se dají s elektrickými účinně kombinovat a s výkonem do 10 kW nebudou nutně (tj. ze zákona) potřebovat ani odvod spalin, tedy pokud nejsou zabudovány v nějakých maličkých koupelnách – v opačném případě je nutné odpovídající větrání, nakonec jako všude, kde se plyn zrovna používá. Vyšší výkon už si vyžádá důsledný odtah, takže plynový průtokový ohřívač bude stát víc peněz a počáteční investice mnoho domácností donutí přemýšlet spíše o elektřině.
I malé modely elektrických ohřívačů dokáží vyrobit dva nebo tři litry teplé vody za minutu, investice do nich rozhodně nemusí přesáhnout dva tisíce korun. Pozor ale na údržbu, v každém případě totiž bude potřeba věnovat i malým zařízením trochu svého času – tvrdá voda je přímo likvidátorem podobných domácích pomocníků, ať už se bavíme o maličkém ohřívači nebo obrovském bojleru s kapacitou třeba 200 litrů.
Nezapomeňte na energetický štítek
Podobně, jako když si kupujete pračku, rychlovarnou konvici nebo elektrospotřebiče jako monitor PC a televizor, energetický štítek může hodně napovědět – u ledniček a sušiček je třeba přímo zásadním ukazatelem, protože napoví o spotřebě víc než jakýkoliv prodavač. Nenechte se zmást tím, že průtokové ohřívače vody nemají energetickou třídu A+++, ale třeba u mnoha modelů z Dražic můžete počítat s energetickou třídou A, která je tady vynikajícím hodnocením. Kvalitně provedená izolace také zajistí, že tepelné ztráty budou na minimu, nezapomeňte se proto informovat, jaká (a jestli vůbec nějaká) je tu k mání.